На 21 май 2026 г. под председателството на Комисията за защита от дискриминация бе проведено заседание на Съвета за наблюдение по Закона за хора с увреждания.
Фокус по време на заседанието бе поставен върху Годишния доклад за дейността на Съвета за наблюдение за 2025 г., който следва да бъде внесен в Народното събрание до 31 май.
В доклада са отразени структурата, дейностите и резултатите на Съвета през изминалата година, взетите решения на Съвета, както и изразените становища и отправените препоръки до компетентните органи по обсъжданите от Съвета проблеми пред хората с увреждания. Включени са и приоритетите на Съвета в Годишната програма на Съвета за 2025 г., както и в приетата програма за 2026 г.
По време на заседанието в Комисията за защита от дискриминация бе обсъден и приет проектът на Комуникационна стратегия на Съвета за наблюдение. Основната цел на комуникационната стратегия – досегашното преобладаващо отношение на съчувствие и съжаление към хората с увреждания да се трансформира в уважение към тях като към равностойни граждани в обществото, които не търсят привилегии, а равен достъп.
Част от дневния ред бяха и конкретни действия на Съвета във връзка с медицинските изделия, помощните средства и съоръженията и изпратените обобщени проблеми в областта до ръководителите на отговорните органи.
Съветът за наблюдение беше председателстван от г-жа Елена Чернева-Маркова – заместник-председател на Комисия за защита от дискриминация. В заседанието участваха още: д-р Иван Дечев – директор на Дирекция „СПАП“ в КЗД; от страна на институцията на омбудсмана на Република България – г-жа Велислава Делчева – омбудсман, г-жа Мая Василева – директор на Дирекция „Права на хората с увреждания и дискриминация“; от страна на националните представителни организации на и за хората с увреждания – г-жа Антоанета Пенева – заместник-председател на Съвета, г-жа Мария Кръстева, г-жа Ани Андонова, инж. Светослав Чернев, както и проф. дфн Стоян Ставру от БАН.

